06 października 2019 21:58 | Aktualności

Adaptacja teatralna „Kamienie na szaniec”

„Lecz zaklinam: niech żywi nie tracą nadziei […]

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, / Jak kamienie,

przez Boga rzucane na szaniec”.

J. Słowacki „Testament mój”.

W czwartek, 3 października uczniowie kl. VI – VIII uczestniczyli w wycieczce do Przasnysza, której celem było obejrzenie spektaklu „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Opiekunami wycieczki były: p. Anna Redwanowska, p. Maria Sykut i p. Ewa Zbyszyńska.

Przedstawienie w wykonaniu aktorów z Narodowego  Teatru Edukacja im.

A. Mickiewicza rozpoczęło się o godz. 12:00.

Oprócz wspaniałej gry aktorów, którą mogliśmy podziwiać, realizatorzy przedstawienia zastosowali również fragmenty dokumentów filmowych i fotografii z czasów okupacji hitlerowskiej. Dzięki temu opowieść nabrała dynamizmu i skutecznie przykuwała uwagę widzów.

Bohaterowie „Kamieni na szaniec” w chwili wybuchu II wojny światowej bez wahania podjęli walkę w obronie kraju. Już od pierwszych dni okupacji angażowali się w działalność konspiracyjną – na ulicach okupowanej Warszawy przeprowadzali liczne akcje sabotażowe i dywersyjne przeciwko Niemcom.

Alka, Rudego i Zośkę łączyła silna przyjacielska więź oparta na zaufaniu i oddaniu. Byli wobec siebie lojalni i odpowiedzialni. Po aresztowaniu Rudego, Zośka i Alek zorganizowali ryzykowną akcję uwolnienia przyjaciela z rąk Niemców. Rudy mimo straszliwych tortur nie zdradził kolegów. Każdy z nich był gotów dla przyjaciół poświęcić wszystko, nawet życie. [ Alek umarł wskutek ran odniesionych podczas ratowania Rudego].

O godz. 13:40 wróciliśmy do szkoły. Następnie niektórzy uczniowie udali się do klas, w których kontynuowane były zajęcia lekcyjne.

Anna Redwanowska