Misja szkoły "Nasza szkoła fundamentem Twojej przyszłości, bowiem ad maiora natus sum".

Aktualności

26 maja 2018 19:57 | Aktualności

Opinogóra – ostoją polskiego Romantyzmu

 

       Dnia 23 maja uczniowie kl. I i V udali się na wycieczkę do Opinogóry. Opiekunami wyprawy były: p. Barbara Goździewska i p. Anna Redwanowska. Uczniom i nauczycielom towarzyszyli rodzice.

       Przed Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czekał na nas przewodnik p. Aleksandra Buczek, którą mieliśmy okazję gościć w naszej szkole.

       Najpierw udaliśmy się do oficyny dworskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć galerię portretów Krasińskich oraz sale wystaw czasowych.

       Następnie poszliśmy do Muzeum Romantyzmu. Zwiedzanie zaczęliśmy od Salonu Białego, gdzie wprowadzeni w tajemnice rodu Krasińskich poznaliśmy historię życia autora „Nie – Boskiej komedii”. Z Salonu Białego poszliśmy do Salonu pod Wieżą.

       Później zobaczyliśmy dawną kaplicę, o której przypomina niewielki, haftowany wizerunek Madonny Rafaela. W Salonie Czerwonym zwróciliśmy uwagę na biblioteczki z księgozbiorem francuskim. Przez Salon Napoleoński dotarliśmy do pokoju z kominkiem, ulubionego miejsca Zygmunta Krasińskiego. Na końcu mieliśmy okazję zobaczyć Pokój wejściowy, w którym najważniejszym punktem ekspozycji był miedzioryt przedstawiający drzewo genealogiczne Krasińskich.

      W ekspozycji prezentowanej w zameczku przeplatają się dwa tematy – Krasińskich i Napoleona. Mieszkańcami tych wnętrz byli Krasińscy, natomiast legenda napoleońska tworzyła klimat tego domu.

       Tuż po wyjściu z pałacyku udaliśmy się do dworku Krasińskich.

        Uwieńczeniem wycieczki było wspólne wykonanie zdjęcia przed pomnikiem Zygmunta Krasińskiego, który został odsłonięty w 1989 r. w 130 rocznicę śmierci poety.

       Następnie udaliśmy się do „Gościńca Ogrodnika”. Gustownie urządzone wnętrze nie tylko sprzyjało chwilom wytchnienia, mogliśmy tu również zjeść smaczny posiłek.

      Weseli i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Przeczytano: 86 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: