Misja szkoły "Nasza szkoła fundamentem Twojej przyszłości, bowiem ad maiora natus sum".

Aktualności

31 października 2017 07:52 | Aktualności

Twoje  refleksje o  życiu  i  przemijaniu  w obliczu zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych

 

 

    Wszystkich Świętych to dzień refleksji o życiu i przemijaniu. Na pierwszego listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 r. Jest to dzień celebrowany ku czci wszystkich zmarłych. Ceremoniał ten stanowi wyraz wiary w obcowanie świętych i powołanie do świętości.

    Święto Zmarłych to czas zadumy. Dla mnie i dla mojej rodziny jest on bardzo ważny. Co roku odwiedzamy groby naszych przodków, modlimy się i zapalamy znicze. Te charakterystyczne światełko, które zaistnieje w dniu Wszystkich Świętych symbolizuje wieczność, objawienie, chwałę Boga, oddziela światło od ciemności. Symbol ten wywodzi się z Księgi Rodzaju, w której Bóg wypowiada słowa „Niech się stanie światłość”. Ta szczególna pora jest natchnieniem do zastanawiania się nad sensem życia, co w życiu jest ważne. Skłania do refleksji, próbujemy szukać odpowiedzi na pytanie: Czy nasze życie jest wartościowe i czy żyjemy według wartości, które cenimy? Każdy czas powinien być dla nas najpiękniejszy. Powinniśmy każdego dnia spełniać marzenia, robić to, czego chcemy najbardziej, bo niewiadomo, kiedy i gdzie możemy odejść z tego świata. Cieszmy się każdym dniem. Tak jak zostało to zawarte w słowach „Carpe diem” czyli „Chwytaj dzień”. Ksiądz Jan Twardowski nauczał: „Śpieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą”. Kochajmy ludzi, nie zadawajmy sobie bólu, nie przechodźmy obojętnie wobec drugiego człowieka.

       Moim zdaniem święto to jest ważne i wzruszające. Pozwala na wspominanie osób, które odeszły i poświęcanie czasu im – naszym aniołom.

 

                                                                           Amelia Chojnacka

                                                                           ucz. kl. VII

Przeczytano: 212 razy. Wydrukuj|Do góry