15 października 2018 18:27 | Aktualności

Sprawozdanie z filmu „Dywizjon 303”

Dnia 03.10.2018 r. uczniowie kl. VI – VIII w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie obejrzeli film „Dywizjon 303” na podstawie słynnej książki Arkadego Fiedlera. Opiekunami wycieczki były: p. Anna Redwanowska i p. Małgorzata Chojnacka.

Projekcja filmu rozpoczęła się o godz. 9:00. Film w reżyserii Denisa Delicia opowiadał o losach polskich lotników, w czasie bitwy powietrznej o Anglię.

„Historia prawdziwa” skierowała oczy widza na Witolda Urbanowicza / Piotra Adamczyka/, który 7 września 1940 r. objął dowództwo nad Dywizjonem 303.

Mimo młodego wieku z obowiązkowością i sercem opiekował się swymi żołnierzami. W każdej podniebnej walce dążył do zwycięstwa, nigdy się nie poddawał.

Doskonale w rolę Jana Zumbacha wcielił się Maciej Zakościelny. Antoni Królikowski zagrał Ludwika Witolda Paszkiewicza. Niesamowite kreacje aktorskie stworzyli również zagraniczni aktorzy, np. Cara Theobold czy Andrew Woodall.

Film przedstawiał nie tylko samą bitwę, ale ukazywał codzienne życie bohaterów, którzy mimo ogromnych trudności, niepokoju oraz serca w gardle, umieli cieszyć się chwilą i świętować po każdym zwycięstwie.

O godz. 10:40 opuściliśmy salę kinową i powróciliśmy do szkoły. Następnie udaliśmy się do klas, w których kontynuowane były zajęcia lekcyjne.

Amelia Chojnacka

Wiktoria Sadowska