19 czerwca 2018 18:36 | Aktualności

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

W czwartek 14 czerwca 2018r. w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej odbył się Międzyszkolny Konkurs wiedzy o Gminie Opinogóra Górna. Wzięło w nim udział troje uczniów z kl. I, tj. Julia Purzycka, Julianna Goździewska, Antoni Skierkowski, dwoje rodziców, p. Marzena Purzycka, p. Aneta Pszczółkowska oraz dwoje dziadków, tj. p. Roman Purzycki i p. Danuta Wysocka.

Naszą szkołę reprezentowały także uczennice kl. VII- Amelia Chojnacka, Julia Krajewska i Domicela Wojtasiak. Drużyna składała się z 2 rodziców- p. Izabeli Teklińskiej i p. Katarzyny Rzeczyckiej i 2 babć – p. Izabeli Kołakowskiej i p. Zofii Purzyckiej jako osób wspomagających.

Cele konkursu:

- poznanie uroków naszej Małej Ojczyzny,

- przybliżenie aspektów geograficznych, przyrodniczych i kulturoznawczych,

- kultywowanie tradycji ludowych, kształtowanie poczucia własnej tożsamości,

- pogłębienie wiadomości o Gminie Opinogóra Górna.

Zmagania uczestników obserwowało i podziwiało jury w składzie: p. Alicja Stryczniewicz, p. Jolanta Grochowska- przewodnicząca Rady Gminy i p. Magdalena Wiercińska kierownik Biblioteki Publicznej w Opinogórze Górnej.

Na początku zabrała głos dyrektor szkoły, p. Teresa Kudlak, która przywitała uczestników konkursu, jury, nauczycieli, uczniów, babcie i dziadków.

Tematyka konkursu nie była łatwa, bo dotyczyła historii Gminy Opinogóra Górna, zabytków, sylwetki sławnych osób związanych z regionem oraz innych ciekawostek. Uczniowie wykonywali również plakat reklamujący Opinogórę Górną, rozpoznawali przedmioty dawne codziennego użytku, prezentowali jedną piosenkę z kategorii „Mazowsze w piosence”. W czasie przerw wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej mogli skorzystać z poczęstunku.

Komisja po podsumowaniu konkurencji przyznała dwa równorzędne miejsca.

Wszystkie drużyny dzięki sponsorowi, Wójtowi Gminy Opinogóra Górna, p. Piotrowi Czyżykowi otrzymały upominki, dyplomy, a nauczyciele słodycze.

Na zakończenie współzawodnictwa dyrektor szkoły p. Teresa Kudlak podziękowała organizatorkom konkursu i nauczycielom za wspaniałe przygotowanie dzieci do konkursu, a przez to wpojenie im od najmłodszych lat wiedzy o naszej Małej Ojczyźnie.

Pogratulowała również babciom i dziadkom za udział w tak wspaniałej zabawie.

Konkurs uświetnił występ uczennicy kl. III gimnazjum K. Miklaszewskiej i uczennicy kl. I Szkoły Podstawowej im. św. St. Kostki w Woli Wierzbowskiej Julianny Goździewskiej.

Anna Redwanowska

Barbara Goździewska