30 maja 2018 16:56 | Aktualności

„Ojczyzna w poezji i w pieśni”

Rok 2018 jest rokiem upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to znakomita okazja, by zwrócić uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w kontekście historii państwa i narodu polskiego.

W ramach działań, jakie podejmuje nasza szkoła, dn. 25.05.2018r. odbył się konkurs recytatorski i pieśni patriotycznej.

Można było wysłuchać znanych i mniej znanych utworów patriotycznych wielu polskich poetów: K. I. Gałczyńskiego, W. Szymborskiej, M. Konopnickiej, W. Bełzy, M. Wolskiego.

Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne, m.in. takie, jak: „Rota”, „Piechota”, „O mój rozmarynie”, „Rozszumiały się wierzby płaczące:, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Biały Orzeł”, „Mieć nadzieję”.

Konkurs polskiej poezji patriotycznej i pieśni patriotycznej odbył się w trzech kategoriach wiekowych. Pierwszy współstanowiła drużyna dzieci najmłodszych, 5 i 6-latków oraz uczniów z kl. I, drugi zespół składał się z uczniów z kl. II – IV, trzecia drużyna – to uczniowie kl. V - VII. Niektóre pieśni patriotyczne uczniowie, szczególnie z klas młodszych, wykonywali indywidualnie (solo).

Nad całością konkursu czuwało jury w składzie: kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Opinogórze Górnej – pani Magdalena Wiercińska, dyrektor szkoły p. Henryk Chojnacki i p. Ewa Kuminiarczyk.

Cele konkursu to:

- uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,

- rozbudzanie uczuć patriotycznych,

- rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji,

- doskonalenie umiejętności recytatorskich i wokalnych.

I miejsce w konkursie recytatorskim poezji patriotycznej zajęli następujący uczniowie:

Lena Przewodowska z oddziału przedszkolnego

Zofia Przewodowska – uczennica kl. IV

Radosław Kocięcki – uczeń kl. VII

Pozostali wykonawcy, tj. Kinga Pszczółkowska, Oliwia Teklińska, Emilia Gołębiewska, Julia Purzycka, Julia Pęczkowska, Maciej Pokropski, Damian Sadowski, Izabela Rupińska, Iga Kaczorek, Maja Rzeczycka, Joanna Burkacka, Bartłomiej Krębski, Aleksandra Grabowska, Natalia Lewandowska, Amelia Chojnacka i Wiktor Moczulak otrzymali wyróżnienia.

I miejsce w konkursie pieśni patriotycznej wyśpiewała uczennica kl. I – Julianna Goździewska. Julianna zaśpiewała pieśń pt. „Rozkwitały pąki białych róż.”

II miejsce zajęli uczniowie kl. III, którzy zaśpiewali pieśń „Rozszumiały się wierzby płaczące.”

III miejsce zdobyli uczniowie kl. VI śpiewając pieśń pt. „Biały Orzeł”.

Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.

Następnie odbyło się wręczenie dyplomów, słodyczy, książek, upominków uczniom, którzy brali udział we współzawodnictwie. Nagrody ufundowała Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Woli Wierzbowskiej i Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej.

Bogumiła Blados

Anna Redwanowska