18 lutego 2018 19:03 | Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu

6 lutego kolejny raz nasza szkoła przystąpiła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.

Hasło tegorocznych obchodów „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych. W ramach przedsięwzięcia DBI w lutym w naszej szkole przeprowadzono szereg inicjatyw, które  przedstawiały najważniejsze kwestie dotyczące tematyki bezpiecznego korzystania z Internetu.  Uczniowie zostali zapoznani z materiałami na temat bezpieczeństwa w Internecie, z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet, z zasadami, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie oraz z konsekwencjami prawnymi niewłaściwego użytkowania Internetu, a także gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym, podkreślono, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Działaniami objęte były wszystkie klasy od pierwszej do siódmej.

Chętni uczniowie klas IV-VII przygotowali plakaty na szkolny konkurs pt:„Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Uczniowie klasy VII utworzyli prezentacje multimedialne pt: "Bezpieczny Internet".