17 listopada 2017 20:11 | Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek i nie ma prawa do przyszłości”.

Marszałek Józef Piłsudski

W sobotę, 11 listopada, obchodziliśmy  99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała Ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

W naszej szkole świętowaliśmy w poniedziałek 13 listopada. Z tej okazji wszyscy byli odświętnie ubrani, a o godzinie 8.00 rozpoczęła się akademia. Zgodnie z ceremoniałem, w dniu świąt o charakterze patriotycznym, uczestniczy Sztandar Szkoły, śpiewamy hymn państwowy, dominują barwy biało – czerwone.

Montaż słowno – muzyczny pt.: „Niepodległa, Niepokorna” przygotowali uczniowie klas IV – VII pod kierunkiem p. Marii Sykut.

Domicela / klasa VII / jako przewodnicząca  SU, rozpoczęła uroczystość złożeniem Dyrektorowi szkoły meldunku o gotowości uczniów do uroczystości. Poczet sztandarowy w składzie: Radek Kocięcki, Amelka Chojnacka i Julka Krajewska wprowadzili  Sztandar i odśpiewano hymn państwowy.

Rozpoczęło się przedstawienie. Narratorem była Weronika / klasa VII/. To ona wprowadziła nas w klimat tamtych czasów, a jej słowa zostały wzmocnione fragmentami wierszy poetów takich jak: Karpiński, Słowacki, Norwid. W rolę poety wcielił się Wiktor / klasa VII /.

Legendę o białym orle zaprezentowali Zosia / klasa IV / i chłopcy Kacper, Paweł i Rafał / klasa VI/. Zosia pięknie odegrała rolę Orła Białego, narodu, który stracił wolność i przez 123 lata pozostawał w jarzmie niewoli. Chłopcy utożsamiali zaborców.

Kiedy wybuchła I wojna światowa, wiele polskich rodzin przeżywało odejście mężów i  synów. Scenkę rozstania przedstawili Weronika / klasa VI /, Kacper i Rafał / klasa VI /, którzy tym razem wcielili się w ojca i syna. Weronika zaśpiewała niezwykle wzruszającą piosenkę, pt.: „Nie idź na wojnę”.

Piękne piosenki wykonał chór w składzie: Weronika, Ola, Kaja, Natalka i Julka / klasa VI/ oraz Domicela / klasa VII/. Nad oprawą muzyczną uroczystości czuwał Krzyś / klasa V / i sprawdził się  w tej roli doskonale. Ostatnim elementem wystąpienia uczniów był taniec z flagami w wykonaniu klasy VI.

Na zakończenie akademii głos zabrał Dyrektor Henryk Chojnacki, który wskazał na wielką wartość patriotyczną  Narodowego Święta Niepodległości, gdyż to nasi  przodkowie pozostawili po sobie tę godną podziwu lekcję. Dyrektor podkreślił, jak wielkim darem dla człowieka jest wolność i jak mądrze trzeba z tej wolności korzystać.

Maria Sykut

Narodowe Święto Niepodległości