10 listopada 2017 19:36 | Aktualności

Kolorowy dzień piżamy

W dniu 10 listopada mogliśmy przyjść do szkoły w piżamach. Ten pomysł zgłosiła klasa VI, w związku ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Przesunięcie czasu spowodowało, że szybko zapada zmierzch.  Zbliżamy się do najdłużej nocy w roku. Niektóre zwierzęta opuściły już nas kraj, inne przygotowują się do zimowego snu.

Z drugiej strony nasz strój nocny z pewnością  zasługuje na chwilę uwagi.

Piżama nie zawsze była odzieżą nocną, dawno, dawno temu paradowano w niej w ciągu dnia. Ojczyzną tego ubrania są Indie. To właśnie stamtąd produkt ten w XVII wieku zawędrował do Europy. Zauważyli go przebywający w Indiach Portugalczycy i Anglicy. Przywożone na Stary Kontynent malowane, bawełniane płótna indyjskie stały się zalążkami późniejszych nocnych strojów, szybko zyskując coraz to nowe rzesze sympatyków.

Słowo piżama wywodzi się z języka hindustani. Oznacza dosłownie: „mongolskie spodnie” lub „osłonę na nogi”. Początkowo piżamy nakładali głównie mężczyźni. Dzięki swojej lekkości i przewiewności pomagała im ona przetrwać upalne dni. Już pod koniec XIX wieku wiele sklepów oferowało jako swój asortyment zestawy do spania, a XX wiek przekształcił piżamę w damski i męski strój nocny.

Piżama składa się zazwyczaj z bawełnianej, trykotowej, flanelowej, satynowej albo jedwabnej bluzy i spodni. Przeważnie jest to strój o swobodnym kroju, wielobarwny i ozdobny.   Dostępne są też piżamy sezonowe np. w reniferki, choinki czy pisanki. Produkuje się także coraz więcej piżam dla nastolatek i dzieci. Wytwórcy nocnych strojów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferując do piżam dopasowany kolorystycznie szlafrok, kapcie, a nawet ręczniki. Z racji tego, że historia lubi czasem zataczać koło, człowiek XXI wieku może wybrać się nawet na piżama party i tak jak kiedyś pokazywać się w tym swobodnym, sypialnianym stroju w szerszym gronie.

Cieszymy się, że możemy brać udział w kole historii. Klasy VI i  IV  postawiły na kolorowe piżamy i kombinezony, klasa VII przywdziała szlafroki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęći uśmiechu w ten jesienny wieczór.