Wychowanie do życia w rodzinie

Rodzina to  środowisko dające każdemu człowiekowi możliwość wszechstronnego rozwoju. Rodzina zaspokaja  wiele potrzeb i wprowadza dziecko w świat wartości i norm społecznych.     Identyfikując się z nią,  współtworzymy i przejmujemy kultywowane w rodzinie poglądy, postawy, wzory zachowania i postępowania.

To, czego uczymy się w rodzinie, pozostaje w nas na całe życie.

Czym dla Ciebie jest rodzina?

W ramach naszych rozważań nad rolą rodziny, wykorzystaliśmy cytaty znanych, sławnych ludzi.

Oto uczniowskie wybory:

Andre Malraux

„ Każdy młody człowiek wcześniej czy później dokonuje zdumiewającego odkrycia, ze także rodzice mają niekiedy rację”.

To wybór Patryka

Św. Augustyn

„ Życie rodziców jest księgą, którą czytają dzieci”.

Ten cytat wybrała Ola K.

Johann P. Hebel

„ Troskliwi rodzice mają na uwadze przede wszystkim dobro swych dzieci. Ich nieszczęścia są dla nich o wiele boleśniejsze aniżeli własne”.

Wybór Krystiana

Antoni Kępiński

„ Dom rodzinny jest zwykle miejscem, gdzie wyładowuje się nagromadzone w ciągu dnia urazy. Jest miejscem oczyszczenia, w którym można pozwolić sobie na więcej niż poza domem”.

Tę sentencję wybrała Julka D.

James Baldwin

„ Dzieci nigdy nie słuchają starszych, ale zawsze ich naśladują”

Wybór Łukasza

„ Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego społeczeństwa”.

Cytat wybrany przez Julkę M.

Johan Heinrich Pestalozzi

" Radości życia rodzinnego są najpiekniejsze na swiecie a radość jakiej rodzice doświadczają na widok swych dzieci jest najświętsza".

Wybrała Kinga

Ks. Jan Twardowski

"Wielkie dzieło nawrócenia świata rozpoczyna się od małych nieraz wysiłków, od budowania zgody w naszych rodzinach, parafiach, środowiskach pracy."

Wybór Oli W.

Alfred de Musset

" Dzieci chowane bez pieszczot są jak kwiaty hodowane bez słońca".

Wybrała Wiktoria